Cilj primene biostimulatora u prvom tretmnu jeste da daju biljci energiju za intezivni porast i pravilan razvoj cvetonosnog stabla, da iniciraju stvaranje bočnih grana koje nose najveći rod i pojačaju razvoj korenovog sistema.
Prva primena bi trebala da bude u ranijoj fazi, često i pre primene prvog insekticida kada se suzbijaju mala repičina pipa (Ceuthorhynchus pallidactylus) i velika repičina pipa (Ceuthorynchus napi).
U ovoj fazi uljana repica uveliko kreće da intenzivno raste i da formira buton i cvetonosno stablo. U većini slučajeva dobar deo lisne mase je stradao od mraza, ponekad je u potpunosti uništen a ponekad u tolikoj meri da više nije aktivan za fotosintezu, te ne može da hrani biljku, zato je veoma važno da uljana repica dobije dodatnu energiju za jak start i normalan razvoj bočnih i sekudarnih grana koje i nose najveći deo prinosa.
Ovde ključnu ulogu za biljku igra jak izvor enegije koju daje biostimulator ROOTEX sa dozom primene od 0.7-1 kg/ha. On pored toga što daje direktnu energiju biljci transformacijom fosfora (47% P u kg ) u energiju, pojačava i proces fotosinteze. Ujedno podstiče i razvoj korenovog sistema, najsitnijih i najaktivnijih korenovih dlačica, čime pospešuje aktivnost korena da aktivno koristi resurse i zalihe koje su na raspolaganju u zemljištu, jer su unete NPK đubrivima u jesen.
Druga ključna stvar u ovoj fazi jesu mikroelementi. Oni igraju važnu ulogu u svakom procesu u biljci i neophodni su u svim fazama razvoja. Količina iskorišćenosti svih ostalih makroelemenata kao i iskorišćenost NPK može biti limitirana manjkom mikroelemenata. Zato je TRAZEX sa dozom primene u ovoj fazi od 0.3 kg/ha idealan za prvi tretman. On predstavlja koncentrat najvažnijih mikroelemenata sa sadržajem od 230 g u kilogramu (B, Mn, Zn, Fe, Cu, aminokiseline, organski ekstrakti).
Uljana repica ima povećanu potrebu za kalcijumom (Ca). Na parcelama sa niskim pH ili nedostupnim kalcijumom, veoma je bitno uneti ovaj element u biljku kako bi ona formirala sve neophodne organe i podstakla fiziološke procese u smeru većeg prinosa. Sa razlogom se smatra da je korišćenje kalcijuma (Ca) ključno za biljku da bi ona donela visok prinos, bila otpornija na stres i bolesti i brže reagovala i prilagođavala se nastalim promenama. Nažalost ovaj element je u ratarstvu, za razliku od proizvodnje voća i povrća, potpuno zapostavljen. Primena čistog kalcijuma u ovom tretmanu je pravi korak ka maksimalnom prinosu i jakoj bijci (Yara Vita Caltrac).