Šećerna repa je biljna kultura koja na parceli tj. u zemljišu provede 6 do 8 meseci. Kako bi bila fiziološki adaptibilna na sve vremenske promene kojima je izložena za to vreme, potrebno je da se adekvatno ishrani. Ona svojim prinosom iznosi veliku količinu hranjiva iz zemljišta, kako u korenu tako i u biomasi.
Da bi takva kultura bila dobro ishranjena i imala zdravu biljku koja bi iznela velik prinos, a pritom ostala zdrava i otporna na prodor patogena (Cercospora beticola koja prouzrokuje pegavost lista, Pleospora bjerling, koja prouzrokuje trulež srca i korena) mora se obratiti naročita pažnja na nadoknadu hranjivih materija.
Treba uzeti u obzir da šećerna repa ima visoke potrebe za hranjivima. Zato je potrebno u tekućoj godini proizvodnje izvršiti adekvatnu i dovoljnu ishranu i kulture i parcele, da bi se sprečio deficit hranjiva u narednom usevu u plodoredu, i da bi se izbegla često joj pripisivana titula „najnezgodnijeg preduseva“.
Zbog straha od bolesti koje vrlo često prave veliku štetu na usevu repe, proizvođači pribegavaju dodavanjem veće količine azotnih đubriva, misleći da time ojačavaju biljku i sprečavaju prodor patogena.